1 דקות קריאה

אתחיל מהסוף.

אולי זה יפתיע אתכם,

אבל כעצמאי, וככזה שעובד עם מאות בעלי עסקים,

לא ברור לי אם מחאת העצמאים יותר מועילה או יותר מזיקה...

מגזר שקריטי להשקיע בו!

אז כן, ברור שיותר מ-500 אלף עסקים קטנים הקיימים בישראל קריטיים למשק.

העסקים הקטנים בישראל מהווים את רוב מקומות העבודה,

כך שגורל העסקים הקטנים הולך לקבוע את גורל רוב השכירים...

ולכן, השקעה במגזר העסקים הקטנים זו אחת הזירות הכי משמעותית על מנת לשמור על כלכלה יציבה בתוך המשבר הזה. חד משמעית.

מחאת העצמאים.

בישראל לא קל להיות עצמאי. נקודה. הבירוקרטיה, המיסים ועוד מרעין בישין מקשים עלינו את החיים.

אכן, ישנה תחושה של אפליה לא צודקת מצד הרשויות כלפי העצמאים. זו אפליה די טפשית, כי כאמור זהו מגזר שכדאי מאד למדינה לטפח.

על רקע כל זה, ובעקבות העובדה שבמשבר הנוכחי העצמאים הם אחד המגזרים שחטפו הכי קשה, קמה מחאת העצמאים, הדורשת מהמדינה לדאוג להקפאה של כל ההלוואות ל3 חודשים ולהפעלת קרן מס רכוש על מנת להשלים לכל עסק את הירידה במחזור.

נשמע טוב, לא?...

אז בואו נחלק את זה לשניים:

מצד אחד - אם בעקבות המשבר מישהו למעלה שם יבין שכלכלי וכדאי למדינה להשקיע בעסקים הקטנים (משהו שאגב מתחיל לחלחל, אבל מידי לאט...) - מעולה, 'ניצלנו' את המשבר וכדאי להמשיך ולהחריף את המאבק...

מצד שני - בואו נהיה ריאליים, אף אחד לא יודע כמה זמן יארך המשבר (והאם לפנינו גל שני ואף שלישי...), ולאור זאת, הדרישה מהמדינה להשלים את הירידה במחזור של כל עסק היא דרישה די דמיונית, במיוחד מאחר ואי אפשר למדוד את הדברים ולדעת כמה באמת ירד המחזור בכל עסק ועסק.

בנוסף, וזה העיקר - בטווח הארוך, שום דבר מהותי במצב העסקים בישראל לא ישתנה בצורת העבודה הזו, פעולות אלו משולות ל'פלסטרים' חד פעמיים.

אז מה כן?

דבר ראשון - אם אין אני לי... לא טוב שאנו העצמאים נתלה עינינו ברשויות. אנו זקוקים לתלות תקוות רק בעבודה אישית שלנו (ובבורא עולם...) - פשוט להפשיל שרוולים ולעבוד!

הפתרון היחיד אצל רוב בעלי העסקים הוא לבחון היטב מה קרה לצרכים של הלקוחות שלנו, שלא נעלמו, אלא השתנו, ואז להתאים את עצמנו, את העסק ואת המוצר לצרכים החדשים, ובמקרה שרלוונטי - לקהל היעד החדש.

כמובן שזה דורש המון גמישות, יצירתיות ו'רוח קרב'...

כמי שעובד עם מאות בעלי עסקים בתקופה האחרונה, אני מרשה לעצמי לומר בפירוש -

בעלי העסקים שנקטו בגישה זו הצליחו לייצר הכנסות דווקא בתקופה הזו, הכנסות שבחלומות הוורודים שלהם לא דמיינו שיקבלו מהמדינה.

המחאה וזעקות השבר שזורקות את האחריות על המערכות מרפות את ידיהם של עצמאים רבים ומרחיקות אותם מהפתרון הנכון, כי במקום לייצר פתרונות לעסק, רבים שוקעים במרמור, הפגנות, וכתיבה נגד רשויות המדינה.

זה לא מטיב עם אף אחד, להיפך - זה מזיק לעסקים. מאד.

אז כן, אני בעד שהמדינה תעזור לעסקים הקטנים וחושב שעצמאים צריכים לקבל את המגיע להם, ואם כבר מחאה - להפנות אותה לאפיקים יעילים - שינויים אמיתיים שישארו איתנו לאורך זמן.

רק אסור לשכוח את העיקר והוא - להישיר מבט למשבר ולייצר פתרונות בעצמנו.

רוצים כמה דוגמאות מעשיות? בכבוד!

מדבר אליכם?

הנה כמה דוגמאות מלקוחות שלנו, שבמקום לסמוך על מענקים כאלו ואחרים החליטו לאמץ גישה זו ולייצר פתרונות בעצמם.

העבודה שלהם מדהימה, והתוצאות מדברות בעד עצמן!

מוזמנים לקרוא וליישם אצלכם:

צלם בר מצוות אמור להיות עכשיו חסר עבודה, נכון? תופתעו לשמוע שממש לא! הוא החליט להקים אולפן צילום להעברת הרצאות בשידור חי באופן מקצועי והדרכה למאות מוסדות החינוך שעברו ביום בהיר אחד לשידורי 'זום'...

עבודתו של גנן העוסק בשיקום גינות נפגעה מהמשבר. מה הוא עשה? הוא בחר להתאים את השיווק שלו לצרכים של הלקוחות - משפחות להן גינה וגם ילדים משועממים בבית - ומאז הוא עמוס בעבודות שיקום גינות יחד עם תעסוקה לילדי הלקוחות...

מפיק ארועים, לכאורה, חסר סיכוי לחלוטין! לב המשבר. תנו כפיים למפיק שלמד להרים אירועי 'זום' מקצועיים! ארועים לקהילות, כולל זמרים, אמנים, פעילות לילדים ועוד...

לא דיברנו על הקמעונאים - מה עם חנויות הבגדים? תקופה ארוכה כמעט לא נתנו ללקוחות להיכנס, מה עושים? בעלי החנות פשוט מרימים תוך שבוע חנות אינטרנטית. אין מילים... צעד זה הביא אותם להמון לקוחות חדשים, ומחזור המכירות שלהם בחודש האחרון שבר שיאים!

עסק שמוכר ציוד אומנות לבתי ספר? בעלת העסק גילתה ביום בהיר אחד שכל מוסדות הלימוד הושבתו לאחר (עשרות!) שנים שהיא עובדת איתם. בעלת החנות גילתה גמישות ותוך ימים ספורים החלה למכור ללקוחות פרטיים את המוצרים שלה.

יש עוד דוגמאות רבות אבל נעצור...

טוב, אני מניח שעוררתי מחשבות אצל חלקכם, ובטח עצבנתי אחרים...

אפרים.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.